Government

Home » Government » Boards & Commissions

Boards, Commissions & Committees

Airport Commission -5 Yr Term 
W.B. Greene, Chairman                          
John Seward, Jr.                                     
Pat McGinnis                                           
Sam LaPorte                                           
Steve Sykes
 
Animal Control Board- 3 Yr Term
Samuel Shipley
Bob White
William "Bill" Armstrong
Hattie Skeans
Nancy Brown
Caroline Hurt

Animal Shelter Advisory Board - 2 Yr Term

Curt Alexander
Wes Frazier
Mike Simerly
Dr. Robert Acuff
Kelly Collins
Sonja Culler
Mike Barnett

Building Codes Board of Appeals - 5 Yr Term
William "Bill" Taylor
Robert E. Reedy
Perry Hyder
David Proffitt
Robert "Bob" Saida
Steve Tipton
Richard Hale

Carter County JECDB
Patty Woodby
Curt Alexander
Joe Wise
Delissa LaFleur
Chris Hitechew
Daniel Estes
David LeVeau
Tony Garland
Dean Blevins
Charlie VonCannon
Brenda Loyd
Ginger Holdren
Aaron Frazier
Wes Frazier
Bill Carter

Beverage Board 
Curt Alexander. Chairman
Richard M. Barker
Kim Birchfield
William E. "Bill" Carter
Wesley D. "Wes" Frazier
Michael G. Simerly
Jeffrey C. Treadway

Bonnie Kate Theatre Board
Jeff Treadway
Amanda Honeycutt
John Huber
Cynthia Bernshausen
Benny Johnson
Kathy Campbell
Megan Foster


Equalization Board - 2 Yr Term
Vacancy, County Representative
Debra Sams
Barbara Lacy Hyder
Joyce Matherly
Terry L. "Monk" Montgomery
Ronnie Taylor

Health & Education Facilities Board
Curt Alexander
Bill Carter
Vacancy
Judy Carver DeLoach
Dwayne Taylor
Gene Sams
Brent Dugger


Historic Zoning Commission - Staggered Terms
Casey Eryasa, Chairman
David Pinkard
Pam Egeler
Jeff Treadway
Bill Schooley
Melissa Anzelc
Sarah Baker

Holston River Regional Library Board - 3 Yr Term
Susan Hathaway
Martha Whaley


Housing Authority Board- 5 Yr Term
Dale Shook, Chairman
Larry Gobble, Vice Chairman
Stan Bailey
Danny Blevins
Bertha Davis
Kelly Geagley, Executive Director

Industrial Development Board- Staggered Terms
Sam LaPorte, Chair
Joe Alexander
Carmella Price, Secretary
Tracie Mosley Young
Vacancy
William "Bill" Taylor
Andrew J. "Drew" LaPorte

 
Public Library Board - 3 Yr Terms
Nicole Moore
Pam Egeler
Susan Dugger
Kristie DeMoss
Dustin Hensley
Susan Hathaway
Creola Miller
Jillian Reece

Main Street Board
Frankie Bailey
Kathy Campbell
Jeff Treadway
Joe Alexander
Chris Cannon
Marcia Ross
Logan Carpenter
Richard Barker
Patti Whitson
Cheri Tinney
James Kerr
Curt Alexander

 
Parks and Recreation Board - 3 Yr Term
Kailey Peters
Kim Birchfield
Pam Egeler
Bill Schooley
Forrest Holt
Bonnie Peters
Ric Anderson
Shelley Parham
Mike Mains

Personnel Advisory Board- 2 Yr Term
Pat Holtsclaw
Chris Williams
Sharon Sheppard
Ruth Bowers
Kelly Geagley
Glen Shaw
Vickie Manuel
 
Planning Commission - 5 Yr Terms
William Schooley
William "Bill" Taylor
Paul Bellamy, Chair
James Little
Dena Bass, Vice Chair
Wes Frazier
Daniel Holder


School Board - Elected
Mike Simerly
Danny O'Quinn
Eddie Pless
Michael Wilson
Jamie Bass Schaff
Phil Isaacs

Solid Waste Regional Board
Danny Hilbert

Surf Betsy Advisory Board
Wes Frazier
Kim Birchfield
Bill Schooley
Metin Eryasa
Wes Bradley

Veteran's Oversight Committee
Mike Barnett
Rick Walters
Andrew Wetzel
Tom Hitchcock
Bill Carter

Wastewater Regulations Appeals Board- 2 Yr Term

Charles LaPorte
Bill Carter
Richard (Dicky) Clark


Watauga River Regional Water Authority Board

Curt Alexander
Jake Buckles
Arden Gentry
Jeff Chambers
Patty Woodby
Bryon Trantham

 
Zoning Appeals Board - 5 Yr Terms
William Schooley
William "Bill" Taylor
Paul Bellamy, Chair
Dena Bass, Vice Chair
Wes Frazier, Secretary


911 Emergency System Board of Directors

Dexter Lunceford
Jason Shaw
Barry Carrier
Terry Arnold
Kelly Geagley
Billy Harrell
KIm Birchfield
Steve Lowe
Bob McNeill